ev yapımı lor peyniri

Ev Yapımı Lor Peyniri Tarifi

Kahvaltılıklar, YEMEK TARİFLERİ

Evde lor peyniri yapmanın hiç de zor olmadığını biliyor musunuz? O halde ne şartlarda yapıldığını ve içine neler konulduğunu bilmediğiniz peynirleri almak yerine evde kendi doğal lorunuzu yapabilirsiniz.

 

Malzemeler :

  • 1 litre çiğ süt (günlük süt de kullanılabilir) veya peynir altı suyu
  • 1 yemek kaşığı ev yoğurdu
  • İnce bir bez ya da tülbent
  • Süzgeç

Yoğurt yerine 1 adet limon ya da yarım çay bardağı sirke de kullanabilirsiniz. Limon ya da sirke kullanırsanız elde edeceğiniz peynire kesmik denmektedir.

 

Evde Lor Peyniri Nasıl Yapılır?

Sütü tencereye alıp kaynayana dek pişirin. Kaynamaya başlayınca limon suyu, sirke ya da yoğurt; hangisini kullanacaksanız onu sütün içine ilave edip karıştırın. Sütün hemen kesilmeye başladığını göreceksiniz. 5 dakika bu şekilde kaynattıktan sonra altını kapatın ve sütün oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.

Bir tencerenin ya da geniş bir kasenin üstüne süzgeç koyun. Süzgecin üstüne de bir tül koyun. Peyniri buraya dökerek süzün. Eğer peynirin gözeneksiz olmasını istiyorsanız tülbendi iyice sıkıp peyniri sıkıştırın ve ardından peynirin üstüne ağırlık koyarak süzgecin üstünde bir kaç saat bekletin. Süzdüğünüz suyu atmayın, peynir altı suyu oldukça faydalıdır, bol protein içerdiğinden sporcu içeceklerinin yapımında kullanılır. Bu suyu daha sonra çorbalarda kullanabilirsiniz. Eğer sütü yoğurt kullanarak kestirdiyseniz elde ettiğiniz peynir altı suyunu daha sonra tekrar limon ya da sirkeyle kestirip kesmik de yapabilirsiniz.

1 litre sütten 1 portakal boyutunda peynir çıkmaktadır ve bu peynir dolapta 3-4 gün dayanmaktadır. Eğer daha uzun dayanmasını isterseniz, süzdüğünüz peynir altı suyunu cam bir kavanoza koyun. İçine bir tatlı kaşığı tuz ilave edip peynirleri içine koyun. Bu şekilde daha uzun süre dayanacaktır.

Ev yapımı lor peynirinizi üstüne fesleğen ve çörek otu koyarak servis edebilirsiniz. Tatlı olarak tüketmek isterseniz, üzerine biraz reçel koyun. Çok lezzetli oluyor.

Afiyet olsun!

 

Şunlara da bir göz atın:

Ev Yapımı Yoğurt Tarifi

Ev Yapımı Kefir Tarifi

Tarife Oy Ver
recipe image
Yemek İsmi
Ev Yapımı Lor Peyniri Tarifi
Tarih
Hazırlama Zamanı
Pişme Zamanı
Toplam Zaman
Puanı
51star1star1star1star1star Based on 5 Review(s)

Bir yanıt yazın