Gut Hastalığından İlaçsız Kurtulabilirsiniz

Gut Hastalığından İlaçsız Kurtulabilirsiniz

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Gut hastalığı; kanda ürik asit birikmesiyle ortaya çıkar ve sert, şişmiş, ağrılı eklemlere neden olur. Bu hastalığa sahip kişilerin %75’i, ayak başparmaklarında dayanılmaz bir ağrı hissederler. Ağrının nedeni, biriken ürik asit kristallerine karşı vücudun verdiği inflamatuvar tepkidir. Yükselmiş ürik asit; diyabet, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, böbrek ve kalp hastalıkları ile de ilişkilidir. Dolayısıyla bu hastalıklardan birine sahip olmak, gut oluşumu için risk faktörüdür. Ayrıca kilo fazlalığı, sağlıksız beslenme ve aşırı alkol tüketimi de guta zemin hazırlayan faktörler arasındadır.

Gut hastalığından muzdarip pek çok kişi, ağrıyı azaltacak Kolşisin ve Ürikoliz gibi bir takım anti-inflamatuvar ilaçlar kullanır. Bu ilaçların çalışma prensibi, vücuttaki ürik asit düzeyini düşürmek veya vücudun doğal inflamatuvar tepkisini engellemektir; bu nedenle tehlikeli ve uzun süreli yan etkilere yol açabilirler. Gut kronik bir hastalıktır; dolayısıyla kimi hastalar çok uzun süre ilaç kullanarak sağlıklarını tehlikeye atmaktadırlar. Ama gut hastalığıyla başa çıkmak için aslında tehlikeli ilaçlar kullanmaya gerek yoktur. Aşırı ürik asit oluşumunun altta yatan sebeplerini, doğal yollarla da çözebilirsiniz.

 

Beslenmenizi Değiştirin

İnflamasyonu azaltmak söz konusu olduğunda, yapmanız gereken ilk şey beslenmenizi bir düzene sokmaktır. İltihaplanmaya (infalamasyona) neden olan asıl problem, kan şekerinin kronik yüksekliğidir; bu nedenle ilk olarak şeker tüketimine bir son vermelisiniz. Son araştırmalar, şeker alımını azaltmanın, gut riskini %85 oranında azalttığını gösteriyor. Bunun çoğu insan için anlamı, yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren gazlı içecekleri ve meyve sularını (meyve suları yüksek miktarda meyve şekeri içerir) tüketmeyi bırakmaktır. Bunun yerine, bol miktarda su içmelisiniz. İçme suyu, ürik asitin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olur.

Gut hastalığı ile başa çıkmak için yapmanız gereken bir diğer şey ise, alkol tüketimini azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmaktır.

 

 

Kaynak: link1, link2, link3

 

 

Şunlara da bir göz atın:

Egzersizi Nasıl Hayatınızın Bir Parçası Haline Getirirsiniz?

Kanserden Korunmanızı Sağlayacak 5 Yaşam Tarzı Önerisi

En Sık Rastlanan Vitamin ve Mineral Eksiklikleri

Bir yanıt yazın