Kanser Tedavisinde C Vitamini Kullanılabilir

Kanser Tedavisinde C Vitamini Kullanılabilir

SAĞLIK TAVSİYELERİ

C vitamini, soğuk algınlığından ve gripten korunmamıza yardımcı oluyor. Peki ya kanserden kurtulmamıza da yardımcı olabilir mi? Iowa Üniversitesi’nde yapılan yeni araştırma, buna evet diyor. Araştırmada damar içine yüksek doz C vitamini verilen hastalarda, sağlıklı hücreler hiç bir zarar görmezken, kanserli hücrelerin hasar gördüğü belirlendi. Bu sonuç gelecek yıllarda kanser tedavisinde C vitamini kullanılabileceğine dair bir ışık yaktı.

Peki ya C vitamini bunu nasıl yapıyor? Iowa Üniversitesi’nden araştırmacılar, C vitamininin vücutta kolayca parçalanarak, doku ve DNA’ya zarar veren reaktif bir oksijen türü olan hidrojen peroksit oluşturduğunu gözlemledi. Kanser hücreleri, normal sağlıklı hücrelere kıyasla bu zararlı hidrojen peroksitle baş etmekte zorlanıyor. Araştırmayı yapan ekip, bu sonuçtan yola çıkarak damar içine uygulanan yüksek dozda C vitamininin, standart kemoterapi ve radyasyon tedavisiyle birlikte kullanıldığında kanserle mücadelede etkili olabileceğine inanıyor. Zaten daha önce yapılan başka araştırmalar C vitamininin kemoterapinin yan etkilerini azalttığını da göstermişti.

Yeterli etkinin oluşması için C vitamininin damardan uygulanması önemli. Vitamin damardan uygulandığında, mideyi atlayarak kan dolaşımına daha fazla giriyor. Araştırmacılar bir sonraki aşamada, pankreas ve akciğer kanseri hastalarında C vitaminini, kemoterapi veya radyasyon tedavisi ile kombine ederek test etmeyi planlıyor.

Aslında bu, bilim adamlarının C vitamininin kanserle mücadele yeteneğini ilk fark edişi değil. 2015 yılında Science’da yayınlanan bir araştırma C vitamininin, diğer tedavilere yanıt vermeyen kolorektal kanser hastalarındaki mutasyona uğramış kanser hücrelerinin tedavisinde yararlı olduğunu göstermişti.

Araştırmacılar, ilerleyen zamanlarda yüksek doz C vitamininin kanser hastaları için standart bir tedavi olmasını ve bu hastalıkla savaşmak için güvenli ve etkili bir yol haline gelmesini umuyor.

 

Kaynak: link

 

 

Şunlara da bir göz atın:

C Vitamininin Ruh Sağlığındaki Kilit Rolü

C Vitamini Vücuttaki Toksik Kurşun Miktarını Azaltıyor

En Sık Rastlanan Vitamin ve Mineral Eksiklikleri

Leave a Reply