siyah sarımsak

Kronik Hastalıkların ve Kanserin Azılı Düşmanı Siyah Sarımsak!

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Uzakdoğu’da 1999 yılında ünlenen siyah sarımsak, Türkiye’de kara sarımsak ya da fermente sarımsak olarak da bilinmektedir. Bu süper gıda; kanserle savaşması, bağışıklığı güçlendirmesi ve kalbi koruması nedeniyle pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

 

Siyah Sarımsak Nedir?

Siyah sarımsak normal sarımsağın, kabuğu soyulmadan nemli bir ortamda düşük sıcaklıkta uzunca bir süre (40 güne kadar) fırınlanmasıyla elde edilir. Bu süreç içinde sarımsak karamelize olur ve sağlığa olan faydası ciddi ölçüde artar. Siyah sarımsağın hafif tatlı bir tadı vardır, kokusuzdur.

 

Nasıl Kullanılır?

Bazı insanlar siyah sarımsağı besin takviyesi gibi tek başına tüketirken; bazı insanlar yemeklerine katarak tüketmeyi severler. Siyah sarımsak mezelerde, çorbalarda ve ana yemeklerde kullanılabilir. Tariflerin çeşitliliği sizin yaratıcılığınıza bağlıdır.

 

Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Japonya’daki Hirosaki Üniversitesi Acil Tıp Teknolojisi Departmanı’nda 2015 yılında yapılan çalışmaya göre, siyah sarımsağın sağlığa pek çok faydası vardır. Her şeyden önce siyah sarımsak, beyaz sarımsaktan en az 2 kat fazla antioksidan içermektedir ve 2006 yılında yapılan bir çalışma bu oranın 25 kata kadar çıkabildiğini göstermiştir. Kara sarımsak Alzheimer, dolaşım problemleri, romatoid artrit ve diğer kronik hastalıkları önlemek konusunda beyaz sarımsaktan çok daha etkilidir.

Bunların dışında siyah sarımsak:

 • Antibakteriyel
 • Tümör karşıtı
 • Kanser karşıtı
 • Yüksek tansiyon düşürücü
 • Kolesterol düşürücü
 • Obezite önleyici
 • Diyabet karşıtı
 • Cilt hücresi yenileyici
 • Bağışıklık sistemi güçlendirici
 • DNA hasarına karşı koruyucu
 • Alerji azaltıcı etkilere sahiptir.

2010 yılında fareler üzerinde yapılan bir çalışmada siyah sarımsağın güçlü anti-tümör aktivitesine sahip olduğunu açıkça gösterilmiştir. Farelere 6 günlük bir periyotta üç kez 1 mg. siyah sarımsak ekstresi enjekte edilmiş ve tümörün ortalama % 50 oranında azaldığı görülmüştür. Aynı çalışma beyaz sarımsak ile yapıldığında aynı sonucu vermemiştir.

 

Siyah Sarımsağın Besin İçeriği

Siyah sarımsağın her dişinde yaklaşık 850 mg S-alil-sistein (SAC) vardır. Bu maddenin toksik bir etkisi olmadığı için istenildiği kadar tüketilebilir. Ayrıca siyah sarımsağın içinde magnezyum, kalsiyum, fosfor, selenyum, B6 vitamini ve C vitamini de vardır.

 

Ne Kadar Süre Taze Kalmaktadır?

Siyah sarımsak 30 gün oda sıcaklığında veya 6 ay süreyle buzdolabında hava geçirmez bir kapta muhafaza edilebilir. Nemi emmek ve sarımsakları daha uzun süre taze tutmak için sarımsağın çevresini kağıt havlularla sarmanız önerilir.

 

 

Kaynak: link

 

 

Şunlara da bir göz atın:

Her Gün 1 Kaşık Zeytinyağı Sizi Meme Kanserinden Koruyabilir

Bağışıklık Sistemine İyi Gelen Bitkiler

Kanser Tedavisinde C Vitamini Kullanılabilir

Bir cevap yazın