Ayak Kokusundan Kurtulmak

Ayak Kokusundan Kurtulmak İçin Doğal Çözümler

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Ayak kokusu, bakteri ve ter nedeniyle oluşur ve özellikle yaz aylarında pek çok kişi için kabustur. Ayak kokusundan kurtulmak için ayaklarınızı ve ayakkabılarınızı nemden arındırmanız gerekir. Aşağıdaki doğal çözümleri uygulayarak bakterilerden ve nemden kurtulabilirsiniz.

 

1. Yıkama ve Kurulama

Ayaklarınızı ve ayakkabılarınızı sabun ve su ile günde en az bir kere temizleyin; ardından tamamen kurutun. Böylelikle ayaklarınız terlemeye devam etse bile en azından kötü kokmasını engellemiş olursunuz.

 

2. Bakterileri Yok Edin

Ayaklarınızdaki koku üreten bakterilerin çoğunu beyaz sirke kullanarak öldürebilirsiniz. Beyaz sirkeyi bir sprey şişesine yerleştirin ve her duştan sonra ayaklarınızın altına püskürtün. Ayaklarınızın kuruması için bir kaç dakika bekledikten sonra ayakkabılarınızı giyebilirsiniz.

 

3. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı doğal antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Gece yatmadan önce hindistan cevizi yağı ile ayaklarınızı ovun. Böylelikle hem cildiniz yumuşar hem de zararlı bakteriler ölür.

 

4. Karanlıktan Uzak Durun

Bakteriler ve mantarlar karanlık, nemli ortamları sever. Ayakkabınızı çıkardıktan sonra onu koyu renkli poşetlerden ve karanlık dolaplardan uzak tutun. Ayakkabının dilini yukarı kaldırarak hava sirkülasyonunun olduğunu bir yerde muhafaza edin.

 

5. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı da ayak kokusuna iyi gelmektedir. Fakat bu konuda yapılmış detaylı bir araştırma olmadığı için her gün kullanmamakta fayda var.

 

6. Gazete Kağıdı

Ayakkabınızı yıkadıktan sonra veya terli bir günün ardından, ayakkabının içini gazete kağıdı ile doldurun. Çıkarttığınız kağıt tamamen kuru olana dek, kağıdı 4 saatte bir yenisiyle değiştirin.

 

7. Güneş Işığı

Güneş ışığı ve temiz hava, ayakkabılarınızı kurutmanın en doğal yoludur. Ayakkabıyı, diline mandal tutturarak güneş alan havadar bir yere asarsanız güzelce kuruyacaktır. Özellikle spor ayakkabıları bu şekilde kurutmakta fayda var.

 

8. Ayakkabılarınızı Değiştirin

Her gün aynı ayakkabıyı giyerseniz ayakkabınızın nemden arınması zorlaşır. Bu nedenle, ayakkabılarınızı dönüşümlü giyerek içerisindeki bakteri gelişimini azaltmaya katkıda bulunmalısınız.

 

9. Tuz

Bakterilerin büyümesi için nem gerekir. Tuz ise bakteri hücrelerinden su çekerek, hücrelerin ölmesini sağlar. Tuz ayrıca, bakterilerin enzim aktivitesini de etkiler ve bu hücrenin moleküler yapısını zayıflatır. Sofra tuzunun taneleri ince olduğu için onları ayakkabınızdan çıkartmak zor olacaktır ama deniz tuzu ya da kaya tuzu kullanarak ayakkabılarınızı nemden arındırabilirsiniz. Bir çorba kaşığı iri taneli tuzu ayakkabı tabanınıza eşit olarak dağıtın ve 12-24 saat bekletin.

 

10. Kabartma Tozu, Karbonat ve Nişasta

Ayakkabılarınızı kurutmaya yarayacak bir başka seçenek ise, eşit miktarda kabartma tozu, karbonat ve mısır nişastasını karıştırarak hava alan bir kağıda sarıp ayakkabınıza yerleştirmektir. Bu karışımı 1 gece boyunca ayakkabınızda bekletirseniz sabah nemden arındığını göreceksiniz.

 

 

Kaynak: link

 

 

Şunlara da bir göz atın:

Şampuana Son: Saçlarınız İçin Daha Sağlıklı Bir Öneri

Dişleri Beyazlatmak İçin 5 Doğal Yol

Cilt ve Saç Bakımında Hindistan Cevizi Yağı Kullanabilirsiniz

Bir yanıt yazın