Bazı Vitamin Eksiklikleri Migren Ağrılarını Arttırıyor

Bazı Vitamin Eksiklikleri Migren Ağrılarını Arttırıyor

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Beslenme yetersizlikleri, baş ağrısı ve migrenin kötüleşmesinde önemli bir rol oynamaktadır Doktor Robert Barry’e göre, migrenin altında yatan başlıca problem mitokondriyal bozukluklardır. Koenzim Q10‘un indirgenmiş şekli olan Ubiquinol, mitokondrinin temel yakıtı olan ATP üretiminde etkilidir. Aslında vücudumuz doğal olarak ubiquinol üretir; hatta ubiquinol çoğu sağlıklı hücre, doku ve organın baskın şeklidir. Kirlilik ve kötü beslenme ile birlikte mitokondriyal bozukluklar giderek yaygınlaştığı için, vücuda ubiquinol veya Koenzim Q10 takviyesi yapılması iyi olur.

Neurology dergisinde yayınlanan bir çalışmada, Koenzim Q10’un migreni önleme ve migren şiddetini azaltmada etkili olduğu bulunmuştur. Günde üç kez 100 mg. Koenzim Q10 alan hastalarda, almayanlara göre migren sıklığının yüzde 50 azaldığı görülmüştür.

Baş ağrısı ve migrende, ubiquinole ek olarak D vitamini eksikliği de rol oynamaktadır. American Headache Society’nin 50. yıl toplantısında sunduğu araştırmaya göre, kronik migreni olan hastaların yaklaşık% 42’sinde D vitamini eksikliği vardır. Bu çalışma aynı zamanda, D vitamini eksikliği arttıkça kronik migren süresinin daha da uzadığını göstermiştir. Baş ağrısı ile bağlantılı diğer vitamin eksiklikleri ise B2, B6, B12 ve folik asittir.

2009 yılında yapılmış bir çalışmada, auralı migren tanısı alan 52 hastada 2 mg. folik asit, 25 mg. B6 vitamini ve 400 μg B12 vitaminlerinin yaptığı etki değerlendirmiştir. Vitamin takviyesi almayan grupla karşılaştırıldığında vitamin takviyesi alan grupta, migren ağrılarının yüzde 50 azaldığı görülmüştür. European Journal of Neurology’de yapılan bir araştırmada da yüksek dozda B2 vitamininin migren ağrılarını önlemeye yardımcı olabileceği görülmüştür.

Son olarak magnezyum da migren üzerinde etkili bir mineraldir. Magnezyum takviyeleri beyindeki kan damarlarının daralmasını azaltarak, baş ağrısı ve migren hastalarına yardımcı olmaktadır. En iyi magnezyum takviyesi, mitokondri dahil olmak üzere bütün hücre zarlarına nüfuz eden magnezyum treonattır.

 

 

Kaynak: link

 

 

Şunlara da bir göz atın:

Migreni Tetikleyen Gıdalar Nelerdir?

Ruh Sağlığı İçin Gerekli 5 Vitamin

Kaygı Düzeyinizin Artmasına Yol Açabilecek 7 Yiyecek

 

Bir cevap yazın