kanser insan yapımı

Kanser Tamamen İnsan Yapımı Bir Hastalık

SAĞLIK TAVSİYELERİ

İnanması zor olabilir ama yakın tarihli bir araştırmaya göre kanser, kirlilik ve beslenme alışkanlığı gibi modern olaylardan kaynaklanan %100 insan yapımı bir hastalık! İngiltere’deki Biyomedikal Mısır Araştırmaları Merkezi’ndeki Manchester Üniversitesi araştırmacıları, eski Mısır ve Yunan’daki kalıntıları, literatürü ve daha önceki dönemleri inceledikten sonra bu sonuca vardı. Araştırma dünyadaki ilk kanser teşhisini alan bir Mısır mumyasının incelemesini de içeriyor.

Nature Reviews Cancer dergisinde 2010 yılında yayınlanan çalışma, araştırmacıların yüzlerce mumyayı incelediğine ama yalnızca bir tanesinde kanser hücresi bulabildiğine dikkat çekti. Ayrıca o dönem literatüründe kanser hastalığına çok az gönderme yapılmış, bu da kanser vakalarının o dönemde çok nadir olduğunu ortaya koyuyor. Bununla birlikte, Sanayi Devrimi’nden sonra kanser oranları bir anda patlıyor. Kanser, ilk olarak çocuklarda patlak veriyor ki bu durum, kanser artışının uzun ömür ile bağlantılı olduğu inancını ortadan kaldırıyor.

Yaşam Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Rosalie David, “Sanayileşmiş toplumlarda kanser, ölüm nedeni olarak kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci sırada geliyor. Antik çağda ise çok nadirdi.”diyor. “Doğal ortamda kansere neden olabilecek hiçbir şey yok. Dolayısıyla kanser, kirlilik nedeniyle yaşam biçimimizin ve beslenme şeklimizin değişmesine dayanan insan yapımı bir hastalık olmalı.” diyor.

Rosalie David bu araştırmanın, kanser hastalığıyla ilgili bize tarihsel bir perspektif sağlaması nedeniyle çok önemli olduğunu söylüyor. “Artık binlerce yıl öncesinin kanıtlarına dayanan geniş bir bakış açısına sahip olduğumuz için, bundan sonra kanser hastalığı hakkında daha net konuşmamız mümkün olacak.” diyor.

Histolojik çalışmalar sonucu ilk kanser teşhisi alan Mısırlı mumya, Ptolemaik dönem (MS. 200-400) sırasında Dakhleh Oasis’de yaşayan “sıradan” kimliksiz bir kişi ve rektum kanseri teşhisi aldı. Eski toplumlarda cerrahi müdahale gelişmiş olmadığı için, mumyalarda kanser hücreleri olduğu gibi kalabiliyor, bu sayede teşhisi mümkün oluyor.

 

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Şeker Tüketimi ile Kanser Arasındaki İlişki Kanıtlandı

Kanserin Ana Nedeni Asidik Besinlerin Tüketilmesi

Kronik Stres Kanserin Yayılmasına Neden Oluyor

Depresyon ve Anksiyete Bazı Kanser Türlerini Kötüleştiriyor

Kanser Tedavisinde C Vitamini Kullanılabilir

Bir cevap yazın