Şeker Yemek Erkeklerde Depresyona Yol Açıyor

Şeker Yemek Erkeklerde Depresyona Yol Açıyor

RUH SAĞLIĞI

Yüksek şekerli beslenmenin çeşitli sağlık riskleri taşıdığı uzun zamandır belirtiliyor. Aşırı şeker tüketimi; şeker hastalığı, bunama ve obezite gibi çeşitli sağlık sorunlarıyla direkt olarak ilişkilidir. Bununla birlikte araştırmacılar, şeker yemek ile ruh hastalıkları arasında bir ilişki olup olmadığını incelemek için bir çalışma yaptı.

Londra Üniversitesi araştırmacılarının, beslenmenin ruh sağlığı ve duygudurum bozukluklarıyla ilişkisini incelediği çalışma; şekerli içecekleri ve tatlıyı yüksek miktarda tüketen erkeklerde depresyon veya anksiyete gelişme riskinin, tüketmeyenlere göre yüzde 23 daha fazla olduğunu ortaya koydu. Şaşırtıcı bir şekilde, bu ilişki yalnızca erkeklerde görüldü, kadınlarda yüksek şeker alımı ile ruh sağlığı arasında herhangi bir bağlantı gösterilemedi. Ama araştırmayı yürüten Anika Knüppel, araştırmadaki kadın katılımcı sayısının erkek katılımcı sayısının 3’te 1’i olduğu belirtti. Bu durum kadınlarla ilgili sonucun çok güvenilir olmamasına yol açmış olabilir.

Araştırmada 8.000 İngiliz yetişkinin yeme alışkanlıkları ve yaşam tarzı anketler aracılığıyla incelendi. Ayrıca katılımcılardan bir ruh sağlığı araştırması yapmaları da istendi. Katılımcıların boy ve kiloları ölçülüp sosyo-ekonomik durum değişkenleri kontrol edildikten sonra; kek, gazlı içecekler ve şekerli çayları daha çok tüketen erkeklerin, önümüzdeki beş yılda bir klinik depresyon veya anksiyete dönemi yaşama risklerinin yüzde 23 daha fazla olduğu tespit edildi.

Knüppel, şekerin çeşitli şekillerde kişinin ruh halini etkileyebileceğine inanıyor. Bunlardan en önemlisi şekerin sinir hücresi gelişimine olan etkisidir. Yüksek seviyelerdeki şeker, nöron büyümesini düzenleyen spesifik bir proteinin üretimini azaltabilir ve bu sayede depresyon, anksiyete gibi duygudurum bozukluklarının gelişimini tetikleyebilir. Ek olarak aşırı şeker tüketiminin, vücutta bulunan inflamasyon miktarını önemli ölçüde artırması da depresyona yol açabilir.

Knüpper, genellikle kadınların tatlı ile ilişkisinin konuşulduğunu; fakat erkeklerde de şeker alımının son derece yüksek olduğunu, bunun hafife alınmaması gerektiğini belirtirken; Kings College London’da beslenme ve diyetetik profesörü olan Tom Sanders, beyaz ekmek ve pirinç gibi rafine nişastalı gıdaların emilimden önce bağırsakta basit şekerlere ayrıldığını hatırlatıp, bu gıdaların glisemik indeksi şekerden bile daha fazla yükseltebileceğini belirtti.

 

 

Kaynak: link

 

 

Şunlara da bir göz atın:

Şeker Tüketimi ile Kanser Arasındaki İlişki Kanıtlandı

Sarı Kantaron Depresyon ve Anksiyeteye İyi Geliyor

Bir Türlü Depresyondan Çıkamamanızın 5 Sebebi

D Vitamini Eksikliği ile Depresyonun İlişkili Olduğu Ortaya Çıktı

Bir cevap yazın