karaciğere iyi gelen yiyecekler

Karaciğere İyi Gelen 5 Yiyecek

BİTKİSEL TEDAVİ, SAĞLIK TAVSİYELERİ

Gelin itiraf edelim, çoğumuz kötü besleniyoruz ve karaciğerimize gerekli ilgiyi göstermiyoruz. Neyse ki karaciğerimizi onaracak bazı yiyecekler var. Karaciğere iyi gelen bu 5 yiyeceği sizinle paylaşıyoruz.

 

Sarımsak

Huffington Post’a göre sarımsak, karaciğerinizin toksinleri atabilecek enzimleri harekete geçirmesine yardımcı oluyor. Buna ek olarak sarımsak, karaciğer temizlemeye yardımcı doğal bileşikler olan allicin ve selenyum içeriyor. Allisin; antioksidan, antibiyotik ve antifungal özelliklere sahiptir; selenyum ise antioksidanların etkisini arttırır.

 

Kahve

WebMD’ye göre, kahve de karaciğer hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir. Ama araştırmacılar bunun nedenini henüz tam olarak bilemiyorlar. Bir çalışma günde iki fincan kahve içmenin, karaciğer hastalığı gelişme olasılığını %44 oranında azalttığını gösteriyor. Ancak araştırmacılar karaciğer üzerindeki olumlu etkilerine rağmen, kahvenin tek başına karaciğerdeki tüm olumsuz etkileri tersine çeviremeyeceğini söylüyor.

 

Avokado

Son zamanların süper gıdası olarak bilinen avokado, vücuda olan diğer faydalarının yanı sıra karaciğere de çok iyi geliyor. Well-Being Secrets’ın açıklamasına göre bunun nedeni, karaciğerdeki zararlı maddelerin filtrelenmesinden ve karaciğer hücrelerinin hasardan korunmasından sorumlu olan bir antioksidan içeriyor olması.

 

Zerdeçal

Bir baharat olan zerdeçal da karaciğere iyi gelmektedir. Livestrong’a göre zerdeçal, serbest radikallerin ve kararsız moleküllerin karaciğerinize verdiği hasarın miktarının azalmasına yardımcı olabilir. Buna ek olarak The Huffington Post, zerdeçalın vücudumuzdaki yağların sindirimine ve karaciğeriniz için doğal bir detoks görevi gören safra oluşumuna yardımcı olduğunu söylüyor.

 

Greyfurt

Greyfurt lezzetli olmasının yanı sıra karaciğer hasarını önlemeye de yarıyor. The Huffington Post’a göre greyfurt, içerdiği yüksek seviyedeki C vitamini ve antioksidan özellikleri, toksinleri vücudunuzdan atmaya ve toksinlerin hücrelere zarar vermesini önlemeye yardımcı oluyor. Dahası 2006’da yapılan bir araştırma naringenin adı verilen bir greyfurt özütünün, yağlı asit oksidasyonundan sorumlu kimyasalları aktive edebildiğini göstermiştir. Ayrıca Livestrong greyfurtun uzun vadede yağlı karaciğer hastalığını önleyebileceğini söylüyor.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Devedikeni Tohumu Karaciğere İyi Geliyor

Kanseri Yok Ettiği Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Gıdalar

Ağır Metallerden Kurtulmak İçin Detoks Kürü

Safra Kesesi Taşı Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

 

Bir cevap yazın